Muzeum Skody w Mladá Boleslav

Niecałe 70km od Pragi leży niewielkie miasto Mladá Boleslav, które  jest kolebką czeskiej motoryzacji. Od 1895 roku w Mladá Boleslav działa jeden z zakładów produkujących samochody Skoda. Przy fabryce założono muzeum pojazdów tej marki.

Muzeum zajmuje zabytkową halę produkcyjną, w której kiedyś montowano silniki. Przestrzeń podzielono na trzy główne ekspozycje: tradice (tradycja), evoluce (ewolucja) oraz preciznost (precyzja). Na blisko 2000 m kw. zgromadzono ponad 46 aut oraz liczne pamiątki związane z marką Skoda. Opcjonalnie, w niektóre dni można odbyć krótką wycieczkę po samych zakładach i na własne oczy zobaczyć, jak montowane są samochody.

Tradice

W dziale tradycja znajdziesz siedem najważniejszych modeli w historii firmy. Są to między innymi Skoda Popular Sport Monte Carlo, Octvia Combi z 1964, jeden z ostatnich egzemplarzy modelu 125L z 1989 roku oraz Fabia Super 2000. Dodatkowo, w gablotach wystawiono akcesoria samochodowe i gadżety związane w marką.

Evoluce

Dział ewolucja to kolekcja ponad 30 pojazdów, od rowerów i motocykli poprzez auta historyczne po koncepcyjne. Zdecydowanie jest co oglądać, a byłoby jeszcze więcej, gdyby nie sposób rozmieszczenia aut. Nie mam pojęcia kto i czemu wpadł na pomysł ustawienia samochodów na czymś w rodzaju czteropoziomowego regału. Może chodziło o zaoszczędzenie miejsca, może komuś wydawało się, że piętrowo ustawione auta będą się lepiej prezentować… Niestety efekt jest taki, że eksponaty umieszczone na dwóch najwyższych poziomach może obejrzeć jedynie żyrafa. Pomysł kompletnie nietrafiony, bo przecież auto to nie tylko karoseria, ale i wnętrze. Fakt, że aut nie mozna pooglądać z bliska i ze wszystkich stron mocno psuje zabawę.

Preciznost

Dział precyzja poświęcony jest tematowi renowacji zabytkowych aut. Zgromadzono tam liczne części samochodowe, elementy wyposażenia oraz cztery auta będące w różnych etapach renowacji. Daje to pewien obraz jak wiele trudu trzeba włożyć, by odrestaurować zabytkowe auto. Uszkodzone lub brakujące elementy robione są w małym warsztacie, który znajduje się przy ekspozycji. W niektóre dni muzealny warsztat można zwiedzać i podpatrywać mistrzów-mechaników przy pracy.

Nie ukrywam, że po wizycie w muzeum Skody odczuwałem pewien niedosyt. Jak na flagowy obiekt całkiem sporego koncernu i mocne narzędzie marketingowe, muzeum nie jest zbyt duże. Nie zmienia to faktu, że jeśli akurat jesteście w Pradze i chwilowo macie dosyć wielkiego miasta, wybierzcie się w godzinną podróż do Mladá Boleslav.

ŠKODA Muzeum
Tř. Václava Klementa 294, 29360 Mladá Boleslav
http://museum.skoda-auto.cz

Muzeum Skody w Mladá Boleslav

One Reply to “Muzeum Skody w Mladá Boleslav”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *