BOLT Tower Vítkovice Ostrava

Dolny Obszar Witkowic to część Ostrawy, w której od roku 1828 działała kopalnia, koksownia i huta. Niestety, po 170 latach funkcjonowania, kombinat przegrał walkę ze zmianami ustrojowymi i wolnym rynkiem. W 1998 roku produkcję wygaszono, a warz z nią wygaszono wielkie piece. Przez blisko 10 lat w zakładzie nie działo się nic. W końcu władze podjęły decyzję, na mocy której DOV zyskał status narodowego zabytku kultury. W 2007 roku powołano stowarzyszenie, mające za zadnie przywrócenie poprzemysłowego terenu mieszkańcom miasta. Plany były bardzo ambitne. Zamiast zrównać wszystko z ziemią i wybudować kolejne centrum handlowe, postanowiono zagospodarować poprzemysłowe budynki. Na terenie DOV zaplanowano kilka tras turystycznych, aulę wielofunkcyjną, obiekty dydaktyczne, kawiarnie, salę kinową, studio nagrań oraz przestrzeń pod nieuciążliwą działalność gospodarczą.

Po raz pierwszy Dolny Obszar Vitkowic odwiedziłem jakieś dwa lata temu, i od razu zakochałem się w tym miejscu. Jest to kapitalny cel jednodniowych weekendowych wypadów. Z Katowic do Ostrawy jedzie się tylko godzinę, a w DOV są atrakcje dla całej rodziny! DOV zasługuje na dokładne przedstawienie, więc postanowiłem poświęcić mu cykl wpisów. Dzisiejszy poświęcam największej atrakcji – nie, nie żartuję – Wielkiemu Piecowi.

Wysoki na kilkadziesiąt metrów Wielki Piec Nr 1 jest chyba najbardziej charakterystyczną budowlą na terenie DOV. Z daleka wygląda majestatycznie, z bliska poraża swoim ogromem. Wyobraźcie sobie ten olbrzymi zbiornik wypełniony płynną niczym lawa surówką żelaza… OK, czasy produkcji już dawno minęły, Wielki Piec został oswojony i przekształcony w gigantyczną, jedyna w swoim rodzaju makietę, dzięki której, krok po kroku zapoznacie się z tajnikami metalurgii. Szlak dydaktyczny wiedzie przez wszystkie części pieca – od samej góry, poprzez wnętrze bestii, aż do sterowni na dole. A skoro już o górze mowa… Rok temu wielki piec przeszedł największą przemianę i mogę śmiało powiedzieć, że wartość rozrywki podbito o 100%. Na szczycie konstrukcji Wielkiego Pieca zamontowano dwudziestometrową nadbudowę, w której mieści się kawiarnia. Dookoła nadbudowy wije się „adrenalinowa ścieżka” – system kładek, z których można podziwiać okolicę. Konstrukcja jest mocno ażurowa, a wrażenia niesamowite. Widoki z platform przyprawiają o zawrót głowy nie tylko w przenośni. Razem z nadbudową, Wielki Piec zyskał niestety i nową, bardziej marketingową nazwę – BOLT TOWER. Ze szczytu BOLT Tower vel Wielkiego Pieca rozciąga się piękny widok na Ostrawę oraz pobliskie góry Beskidu.

Przejazd samochodem z centrum Katowic do centrum Ostrawy zajmuje około godziny. Autostrada A1 od Katowic do granicy jest bezpłatna. Przejazd czeskim odcinkiem autostrady D1 od granicy do węzła Ostrava-Svinov (Rudná) także nie wymaga zakupu winiety. W NIEGO GORSZEJ SYTUACJI SĄ MIESZKAŃCY BIELSKA-BIAŁEJ. PRZEJAZD AUTOSTRADĄ D48 MIĘDZY CZESKIM CIESZYNEM A FRYDKIEM-MISTKIEM WYMAGA ZAKUPIENIA WINIETY. PŁATNY JEST TAKŻE PRZEJAZD AUTOSTRADĄ D56 NA ODCINKU FRYDEK-MISTEK – OSTRAWA. Więcej informacji na temat czeskich winiet autostradowych znajdziesz tutaj.

Bilet na zwiedzanie Wielkiego Pieca wraz z nadbudową (trasa Vysokopecní okruh) kosztuje 190 koron. Dostępny jest także bilet rodzinny 2 dorosłych + 2 dzieci za 510 koron. Ze względów bezpieczeństwa, na teren pieca nie są wpuszczane dzieci w wieku poniżej 15 lat, a także osoby niepełnoletnie bez opiekuna. Wycieczki rozpoczynają się o godzinach 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00. Więcej informacji, po polsku, znajdziecie tutaj.

Ceny i godziny otwarcia – stan na dzień 04.08.2016


BOLT Tower Dolní Vítkovice
Adres: Ruská 2993, Ostrava – Vítkovice, Czechy
Internet: WWW  
Facebook  Instagram  Foursquare  TripAdvisor
Udogodnienia: płatność kartą, bezpłatny parking na terenie obiektu,


3 Replies to “BOLT Tower Vítkovice Ostrava”

  1. Ostrava jest dość specyficznym, jak na Republikę czeską, miastem. Nie ma tam historycznego starego miasta, średniowiecznych kamieniczek itp.. Atrakcji jest sporo, ale są to głównie atrakcje natury przemysłowej.
   – Dolní oblast Vítkovice, czyli BOLT Tower, mały i duży Świat Techniki (polecam zwłaszcza mały) oraz hala GONG (też polecam, bo jest piękna i unikalna jeśli chodzi o architekturę i rozwiązania techniczne)
- skansen górniczy Landek Park
http://www.dolnivitkovice.cz/pl/

   – Důl Michal czyli kolejna kopalnia (moim zdaniem ciekawsza niż Landek)
https://www.dul-michal.cz/pl

   – Vyhlídková věž Nové radnice , mająca ponad 70 m wysokości wieża z tarasem widokowym (zdecydowanie warto, bo i budynek jest ładny i widoki ciekawe; polecam też tamtejszy oddział informacji turystycznej, bo pracują tam przemili i kompetentni ludzie, którzy wiedzą o mieście absolutnie wszystko)
   https://www.ostravainfo.cz/cz/objevuj-ostravu/vyhlidkova-vez/

   – Ostrawskie muzea kolejnictwa, straży pożarnej czy zabawek można sobie odpuścić, bo zbyt wiele ciekawych eksponatów się tam nie znajdzie. Za to Ostravské muzeum miejskie warta jest rozważenia.
   http://www.ostrmuz.cz/website/mainmenu/muzeum/

   – Świat miniatur http://miniuni.cerna-louka.cz odradzam, Pohádkový sklep strašidel czyli piwnica baśniowych potworów jest niezła, ale raczej dla dzieci http://strasidla.cerna-louka.cz

   – Zoo w Ostrawie jest całkiem niezłe, ale obawiam się, że przy tej pogodzie wizyta tam na mało sensu.

   – Zamek w Śląskiej Ostrawie http://www.czechtourism.com/pl/c/ostrava-slezskoostravsky-castle/ sam w sobie jest trochę nijaki i bez imprez tematycznych może trochę rozczarować, zwłaszcza w porównaniu w innymi czeskimi zamkami.

   – Warto wstąpić do Galerie výtvarného umění http://www.gvuo.cz

   – Zdecydowanie trzeba trochę pochodzić po dzielnicy Vítkovice (ulica Ruská, Mírové Náměstí) bo jest tam sporo ciekawych budynków, kolonie robotnicze, pałacyki itp.. https://www.google.pl/maps/place/M%C3%ADrov%C3%A9+N%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD/@49.8142351,18.2655026,17z/data=!4m13!1m7!3m6!1s0x4713e35f52e73271:0x500af0f66161f00!2s703+00+Ostrawa-Witkowice,+Czechy!3b1!8m2!3d49.8152026!4d18.2668184!3m4!1s0x4713e35eab781901:0x71727f1084630c16!8m2!3d49.8147582!4d18.2660258?dcr=0 oraz dworzec w tej samej dzielnicy https://pokochajczechy.pl/2016/08/10/dworzec-kolejowy-ostrava-vitkovice/

   Ciekawa jest też dzielnica Poruba, z piękną zabudową z czasów socjalizmu https://cs.wikipedia.org/wiki/Oblouk_(Ostrava)

   Ostrawę jak taką najlepiej pooglądać z okien tramwaju, bo to dość rozległe miasto. Komunikacja jest bardzo sprawna i tania https://pokochajczechy.pl/2017/01/11/komunikacja-miejska-w-ostravie-ceny-biletow/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *