Jarmark bożonarodzeniowy w Brnie

Tym razem w poszukiwaniu świątecznej atmosfery wybierzemy się do Brna, czyli drugiego co do wielkości miasta Republiki Czeskiej.

W tym roku jarmark bożonarodzeniowy w Brnie obywa się aż w czterech miejscach – na náměstí Svobody, Dominikánské náměstí, Zelňáku i Moravském náměstí. Choć miejsca te są odległe od siebie o kilka minut spacerem, w każdym z nich panuje zupełnie inna atmosfera.

Przeczytaj też o jarmarku bożonarodzeniowym w Ołomuńcu

Główna scena ustawiona została, jak co roku, na najbardziej reprezentacyjnym placu Brna, náměstí Svobody. Prócz dobrej muzyki, na Svobodaku znajdziesz też szopkę, mini zoo i zimowe kino. Oczywiście nie mogło zabraknąć kramów z jedzeniem, piciem i różnymi, niekoniecznie świątecznymi, ale doskonałymi na prezenty, artykułami. Jest ich blisko 60, więc wybór całkiem spory.
Drugą, nieco mniejsza, scenę ustawiono na Zelňáku. Dla towarzystwa dołożono dwie karuzele i ponad 100 straganów, głównie z jedzeniem i piciem. Na tym placu panuje też największy tłok i trzeba liczyć się z długimi kolejkami dosłownie do wszystkiego. Jednak to tu jest najfajniejsza atmosfera.
Bardziej kameralna impreza odbywa się na Dominikánské náměstí. Tu zorganizowano, po raz pierwszy, Gurmánské Vánoce – miejsce z bardziej ambitnym jedzeniem niż typowy jarmarczny street food. 10 straganów opanowały restauracje i puby z Brna i okolic, serwując ryby, dziczyznę i inne typowo świąteczne potrawy. Tu też ceny były najwyższe. Zdecydowanie inny charakter ma jarmark na Moraváku. Tu, w kilku dużych namiotach zorganizowano stoiska z rzemiosłem. Namiot z jedzeniem i piciem jest tylko jeden. Na Moravské náměstí idzie się tylko na zakupy. Byłem dość zdziwiony, bo w ubiegłych latach stała tu spora scena i uroczy diabelski młyn. W tym roku było tu zdecydowanie bardziej komercyjne i mniej świątecznie.

Niestety na jarmark (jeszcze) nie dotarła cywilizacja i jedyną akceptowaną metodą płatności jest gotówka. Na całe szczęście w centrum Brna stoją liczne bankomaty, więc uzupełnienie zapasów gotówki nie sprawia trudności.

Przeczytaj też o jarmarku bożonarodzeniowym w Pradze

A teraz kilka informacji na temat samej podróży. Z Katowic do Brna jest około 260 km, od początku do końca jedzie się wygodną autostradą (pamiętaj o zakupie winiety), a podróż nie zajmuje więcej jak 3 godziny. Centrum Brna jest dość ciężkim miejscem do jazdy, a nieliczne i najczęściej oblężone parkingi nie ułatwiają sprawy. Dlatego też auto najlepiej zostawić na parkingu centrum handlowego Vaňkovka. Nie dość, że w weekendy parking jest za darmo, to w dodatku Vaňkovka położona jest praktycznie w centrum miasta. Na náměstí Svobody idzie się nie więcej jak 10 minut.


Zobacz też: Czechy – winiety drogowe  ceny w 2017 roku.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *