Lidl Podróże Praga Świąteczne jarmarki, czy warto? Prześwietlam ofertę!

Lidl Podróże wprowadził do sprzedaży wycieczkę Praga – Świąteczne jarmarki. Czy warto wydać 699zł na wyjazd sprzedawany przez Lidl? Szczegółowo prześwietliłem tę ofertę i odpowiedź jest jednoznaczna.

Wycieczka Praga – Świąteczne jarmarki sprzedawana przez Lidl Podróże w pierwszym momencie wydaje się całkiem atrakcyjna. Bo kto by nie chciał spędzić trzech dni w czeskiej Pradze, za mniej jak 700 zł? Jednak zapoznanie się ze szczegółowym planem wyjazd nieco studzi zapał do zakupu. Kolejna chwila spędzona z kalkulatorem nie pozostawia złudzeń – wyjazd z Lidlem spokojnie można sobie darować.

Reklama wyjazdu do Pragi zamieszczona na facebooku była bardzo sugestywna. Do tego stopnia, że postanowiłem zbadać, co Lidl ma do zaproponowania. Ponieważ doskonale znam wszystkie sztuczki stosowane przez biura podróży, bardziej mnie zainteresowało to, co w reklamie napisane nie zostało. Zadzwoniłem na infolinię, by dopytać o szczegóły. Jednak nim do nich przejdę, kilka słów o samej infolinii Lidl Podróże. Osoba z którą rozmawiałem była sympatyczna i chętna do pomocy, niestety dysponowała praktycznie takim samym zestawem informacji, jak ten na stronie internetowej Lidl Podróże. Na bardziej szczegółowe pytania odpowiedzieć nie potrafiła tłumacząc, że „organizator nie podał takich informacji”. Pytałem o następujące rzeczy: godzina przyjazdu do Pragi oraz godzina wyjazdu z Pragi, miejsce zakwaterowania oraz do jakich konkretnie zabytków będziemy jako wycieczka wchodzić. Na ŻADNE z tych pytań konsultantka nie potrafiła udzielić wiążącej odpowiedzi. Padały głównie słowa „chyba, najprawdopodobniej, około i jeszcze nie mam takiej informacji”. To jak, kupujemy kota w worku? Poprosiłem o dosłanie szczegółów mailem. Przez 3 tygodnie nie dostałem żadnej wiadomości i nie sadzę, żebym ją dostał. Brak rzetelnych informacji to duży minus tej oferty. Lidl Podróże niebardzo wie, co sprzedaje, bo jest jedynie pośrednikiem. Podstawowy wniosek nasuwa się taki: chcesz wiedzieć, co kupujesz – daj sobie spokój z Lidl Podróże, kup wycieczkę bezpośrednio u organizatora.

Co dokładnie Lidl Podróże sprzeda ci w ramach tej wycieczki? W sumie nic ciekawego. Jeśli liczysz na 3 dni w Pradze, to mocno się rozczarujesz. Pierwszego dnia przyjazd do hotelu planowany jest na godzinę „około 17”. Lidl gwarantuje ci w tym dniu: „Dla chętnych wieczorem spacer po mieście z pilotem. Będzie to okazja do odwiedzenia licznych, w tym okresie, świątecznych jarmarków oferujących lokalne produkty, niezliczoną ilość smacznych potraw oraz nietuzinkowych upominków.” Jednak prawda jest taka, że tego dnia w najlepszym razie nieco posmęcisz się po centrum Pragi wśród dzikich tłumów. Niezliczona ilość smacznych potraw to gruba przesada, a nietuzinkowe upominki… serio?! Kogoś mocno poniosła fantazja. Dzień drugi też przynajmniej pozornie pełen jest atrakcji. Pod warunkiem, że wyskoczysz z kasy, dopłacisz 600 koron za wejściówki i przewodnika. Na infolinii zapytałem, co wycieczka zobaczy z zewnątrz, a gdzie wejdzie do środka. Nie do końca wiadomo, bo organizator nie podał takich informacji, ale „chyba” wycieczka wejdzie do bazyliki św. Jerzego, pałacu królewskiego i na Złotą Uliczkę. Szału nie ma. Podobnie jak informacji, jak długo te zwiedzanie potrwa. A to kluczowa sprawa, bo przecież w tej zabawie chodzi o JARMARKI! Dzień trzeci to głównie wyjazd z Pragi „chyba o 12”. W niedzielne poranki Praga dość leniwie budzi się do życia więc wiele nie załatwisz, prócz wizyty w jakimś centrum handlowym. O ile twój hotel nie będzie na jakimś totalnym zadupiu. Ale tego nie wie nikt.

Napiszę wprost – ta wycieczka jest bez sensu. Przy tak małej ilości czasu nie da rady w sensowny sposób połączyć zwiedzania miasta z udziałem w jarmarkach świątecznych. To po pierwsze. Po drugie, planowanie długich spacerów po Pradze w grudniu jest pomysłem dość ryzykownym, że względu na pogodę. Po trzecie osoby, które już w Pradze były dużo na tym „zwiedzaniu” nie skorzystają, bo program jest tak oklepany, że trudno ułożyć bardziej banalną trasę. A ci, którzy w Pradze nie byli, też dużo nie użyją, bo te zabytki warte są zdecydowanie więcej uwagi niż kilka chwil. Owszem, można pokusić się o plan „jedziemy na wycieczkę, ale zaraz się urwiemy i będziemy chodzić na własną rękę”, ale PO CO? Taniej można jechać na własną rękę!

Wycieczka do Pragi organizowana przez Lidl Podróże wcale nie jest atrakcyjna cenowo. Przy jednej osobie jest to koszt 838 złotych (699 wycieczka, 139 dopłata do pokoju 1 os), dla dwóch 1398 zł. Nie liczę to dopłat do obiadokolacji i wejściówek. Jak za jeden dzień z hakiem to wychodzi trochę drogo. Bilet na Flixbus do Pragi można kupić bez promocji za ok. 90 zł. Pokój w trzygwiazdkowym hotelu, w terminie wycieczki można znaleźć za około 230 zł. Więc przy jednej osobie koszt takiego wyjazdu to 640 złotych, przy dwóch… 820 zł! Bo w większości hoteli płaci się za pokój, nie za osobę, więc dwójka i jedynka są w tej samej cenie. Podróż pociągiem kosztuje podobnie, a przy dwóch osobach nawet podróż własnym autem wyjdzie taniej.

Świąteczne jarmarki w Pradze z Lidlem spokojnie możecie sobie darować. Jak dla mnie, kupowanie wycieczki do Pragi organizowanej przez Lidl Podróże jest pozbawione sensu. Zbyt wiele tu niewiadomych – nocleg, program zwiedzania itp., a koszt równy lub wyższy w porównaniu z wyjazdem organizowanym na własną rękę. Za te same pieniądze można spędzić TRZY PEŁNE dni w Pradze i to jest kluczowy argument przeciwko wykupywaniu tej imprezy. A jeśli już zakup wyjazdu zorganizowanego to wyłącznie u organizatora, nie u pośrednika. W miejscu, gdzie rzetelnie poinformują was o szczegółach oferty, gdzie dostaniecie do wglądu ofertę wraz z umową i regulaminem, tak byście mieli pewność co dostajecie za swoje pieniądze.