Komunikacja miejska Praga bilety – ceny 2019

Komunikacja miejska w Pradze
ceny biletów
na metro, tramwaje i autobusy

(aktualne na 2019 rok)

Rodzaj biletu Normalny Ulgowy
30-minutowy 24 Kč 12 Kč
90-minutowy 32 Kč 16 Kč
1-dniowy 110 Kč 55 Kč
3-dniowy 310 Kč _
30-dniowy 550 Kč _

To musisz wiedzieć o biletach w Pradze

 • na wszystkie środki transportu obowiązuje ten sam bilet
 • wszystkie rodzaje biletów pozwalają na nieograniczoną liczbę przejazdów w okresie ważności biletu
 • podczas pierwszego przejazdu autobusem lub tramwajem bilet zakupiony w punkcie sprzedaży lub automacie powinien być skasowany po wejściu do pojazdu, a w przypadku metra w kasowniku na bramce wejściowej przed wejściem na peron
 • wejście na peron metra bez ważnego biletu traktowany jest jako przejazd na gapę nawet w przypadku, gdy tylko chcesz popatrzeć na pociągi 😉
 • bilet zakupiony kartą w żółtym kasowniku zainstalowanym w tramwaju nie wymaga kasowania, a jego ważność liczy się od momentu zakupu
 • bilet 1-dniowy ważny jest przez 24 godziny od momentu skasowania, bilet 3-dniowy ważny jest przez 72 godziny od momentu skasowania
 • dzieci do ukończenia 5-go roku życia jeżdżą za darmo; w przypadku wątpliwości co do wieku dziecka kontroler może poprosić o dokument tożsamości ze zdjęciem i datą urodzenia
 • bilety ulgowe przysługują tylko dzieciom w wieku 6-15 lat oraz czeskim emerytom pod warunkiem, że posiadają przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i datą urodzenia

   


  Zobacz też: Gdzie tanio jeść w Pradze


  Gdzie kupić bilety na komunikację miejską w Pradze

  W Pradze funkcjonuje bardzo rozbudowana sieć biletomatów. Charakterystyczne żółte urządzenia znajdziesz na wielu przystankach, na wszystkich stacjach metra, lotnisku i dworcach kolejowych. We wszystkich biletomatach można płacić bilonem, w nielicznych banknotami. Liczba urządzeń akceptujących płatności kartami płatniczymi Visa i MasterCard sukcesywne rośnie, więc bez większego trudu znajdziesz i taki biletomat. Musisz jednak pamietać, że w większości biletomatów można płacić jedynie kartami zbliżeniowymi. Aktualną listę biletomatów w Pradze znajdziesz tutaj.


  Sprawdź ceny! FlixBus – najtaniej po Europie!


   

  Bilety kupisz także w Centrach Informacyjnych ROPID, których adresy znajdziesz tutaj oraz w licznych kioskach, sklepach, trafikach na terenie całej Pragi oraz u kierowców autobusów. Jednak ci ostatni sprzedają bilety nieco drożej – bilet normalny 90-minutowy u kierowcy kosztuje 40 Kč.

  Biletomaty pozwalające na zakup biletu przy pomocy karty płatniczej zainstalowane są we wszystkich tramwajach. Płatność wyłącznie przy pomocy zbliżeniowych kart Visa i MasterCard.

  Najwygodniejszą formą zakupu biletu jest darmowa aplikacja na telefon PID Lítačka, która pozwala wygodnie kupić wszystkie rodzaje biletów oraz wyszukać połączenia i sprawdzić rozkłady jazdy.


  Zobacz też: 7 najlepszych miejsc widokowych w Pradze


  Zakup biletu w biletomacie krok po kroku

  Dotknij środkowego obrazka “Rychlý nákup bez průvodce” Jeśli chcesz kupić bilet normalny, dotknij zakładki ” Praha – plnocenné”. Jeśli chcesz bilet ulgowy, dotknij zakładki “Praha zvýhodněné” Dotknij obrazka z typem biletu, jaki chcesz kupić. Dotykając symbolu “+” dodajesz do zamówienie kolejne bilety. Następnie dotknij obrazka “Platba hotove” jeśli płacisz gotówką lub “Platba kartou” jeśli płacisz kartą. Biletomat wyświetli podsumowanie. Wrzuć monety lub zbliż kartę do czytnika i poczekaj na wydruk biuletu.

  Zobacz też: Bankomaty Euronet w Czechach – nie korzystaj, bo stracisz


  Jak prawidłowo skasować bilet

  Wszystkie bilety poza tymi zakupionymi w biletomatach zainstalowanych w tramwajach należy skasować. Do kasownika bilet należy włożyć awersem do góry, w kierunku wskazanym przez nadrukowaną strzałkę. Jest to bardzo istotne, ponieważ bilet włożony odwrotną stroną zostanie skasowany w miejscu hologramu w sposób nieczytelny i nietrwały przez co nie zostanie uznany podczas kontroli.

  Bilet w metrze kasujemy przed zjazdem na peron!

  Na koniec gorąca prośba: dbaj, by za granicą nie postrzegano nas jako oszustów i cwaniaków – kasuj bilety i nie jeździj na gapę. Skoro było cię stać na wyjazd do Pragi, stać cię także, by wydać te kilka koron na bilety na metro czy tramwaj. Pamiętaj, kontrole są częste, a zapłacenia kary nie unikniesz.

  Komunikacja miejska Praga 2019 – ceny biletów

42 Replies to “Komunikacja miejska Praga bilety – ceny 2019”

  1. Osoby które mają 70 lat i więcej jeżdżą za darmo. Osoby między 65-70 rokiem życia płacą połowę pod warunkiem wyrobienia specjalnej legitymacji, która kosztuję od 20 – 120 koron w zależności od wersji. Nie jest wydawana na poczekaniu więc turystów to raczej nie dotyczy.

   1. Czy seniorzy po 70 roku , którzy jeżdżą za darmo oprócz dokumentu tożsamości muszą mieć jeszcze coś np. “darmowy” bilet?

     1. Ok. Przepraszam ze dopytuje ale jade z mama jutro na 3 dni. Ma 75 lat wiec wystarczy dokument ze zdjeciem?

     2. Osoby 70+ jeżdżą komunikacją w Pradze za darmo. W związku z tym nie muszą kupować biletu, a jedynie posiadać dokument potwierdzający wiek.

 1. Tylko zazdrościć im od lat jak pamiętam cena komunikacji w Pradze taka sama nie drożeje jak u nas nawet kilka razy w roku ,komunikacja sprawna nie watro używać auta nie ma smogu jak w Krakowie Inni potrafią u nas kicha.Właśnie jutro jadę na tydzień do Pragi wybiorę się żeby zobaczyć ostatnio opisany przez Ciebie lokal .PS Jeszcze zapytanie czy nie wiesz gdzie teraz można obejrzeć smarujący tramwaj ,i dworzec główny w Pradze z kamer na żywo ? bo po zmianach na tv idnes jest tylko dworzec Vrsovice , a ten trajtek na żywo to była super sprawa można było zobaczyć pogodę ,temperaturę ,zapylenie i życie ludzi na żywo.

  1. DPP zazwyczaj nie informuje o trasach przejazdu tego technicznego tramwaju, jednak aktualne trasę można śledzić za pomocą kamerki, która jest na nim zamontowana
   https://www.mall.tv/mazacka-jede-prahou
   Odnośnie kamery na dworcu głównym to jest nieczynna z powodów technicznych, jednak trudno mi powiedzieć czy chodzi o działania związane z remontem dworca czy też awarią samego sprzętu.

 2. Super dzięki za odnośnik do strony ja zawsze oglądałem przez tv slov i jak pozmieniali szukałem i nigdzie nie mogłem tego poszukać co do dworca to piszesz że jest remont dzięki za info podejdę zobaczyć co się dzieje
  Dzięki za szybką odpowiedz super strona polecam wszystkim dużo z opisów udało mi się zobaczyć żeby nie ta stronka nigdy bym o tym nie słyszał .

 3. Z tego co się doczytałem to przewóz psa w komunikacji miejskiej jest darmowy. Czy to prawda? Dodatkowe pytanie – czy psa przewozimy obowiązkowo w kagańcu? To mały pies (terrier walijski).

  1. Przewóz psa jest darmowy we wszystkich środkach komunikacji poza pociągami „S” kursującymi w ramach PID oraz linią lotniskową AE. Pies powinien być na smyczy oraz w kagańcu, w razie niespełnienia tego warunku właściciel psa może zostać ukarany mandatem.

 4. Mam nocleg w Pradze 14,blisko dworca Kyje, dwie stacje do centrum.Ma pytanie, czy bilet 3 dniowy na komunikacje miejska obejmuje takze pociagi?

 5. Witam będę w Pradze 1 na jeden dzień z noclegiem przejazdem załatwiony nocleg plus parking mam pytanie co do samochodów diesla czy jest jakieś ograniczenie stref EKO w poruszaniu się po centrum ?

 6. Cześć!
  Wybieramy się z chłopakiem do Pragi po świętach. Dziękuję za ten wpis, jest bardzo pomocny! 🙂
  Mam dwa pytania:
  1. Rozumiem, że bilety ulgowe nie obejmują studentów, skoro nie zostało to napisane? 🙂
  2. Przewóz bagażu. Jedziemy tylko na 4 dni, weźmiemy bilety 3-dniowe. Bagaż nie będzie duży – myślę, że mała walizka albo nawet większa torba na ramię. Czy przewóz tego bagażu jest już w cenie biletu czy trzeba coś dodatkowo opłacić?
  Z góry dziękuję za odpowiedź! Jeszcze raz wielkie dzięki za cały artykuł 🙂

  1. Niestety bilety ulgowe na praską konunikację są jedynie dla stydentów czeskich uczelni.
   Bilety mając bilet 24 gidziny lub 3 dni nie trzeba kupować biletów na przewóz bagażu.
   Miłego pobytu w Pradze 🙂

  2. Odnośnie 1. znalazłam już odpowiedź, właściwie odnośnie 2 też.
   Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanko. Rozumiem, że bilet ważny jest na różne rodzaje komunikacji? Czyli kupuję powiedzmy ten na 90 minut lub 3 dniowy, i mogę przesiadać się w ramach tego biletu z metra np. na autobus?

 7. Nie jechałam na gape, a mimo to dostałam mandat. Będąc studentka kupiłam bilet ulgowy, a jak się okazało nie przysługiwało mi ulga i dostałam najwyższy chyba możliwy mandat. Czy mogę się jakoś od tego odwołać? Choćby prosić o zmniejszenie kary?

  1. Niestety nie. W regulaminie przewozów PID jest wyraźnie zaznaczone, że bilety zniżkowe przysługują wyłącznie studentom wybranych czeskich uczelni.

 8. Dzień dobry, 13 czerwca jadę z moimi uczniami w wieku 13, 14 i 15 lat do Pragi. Będziemy jechać metrem. Pytanie:
  czy Polscy uczniowie 13 i 14-letni mogą skorzystać ze zniżki na przejazd?

  1. Tak, mogą korzystać z biletów ulgowych pod warunkiem, że będą posiadać dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) potwierdzający wiek uprawniający do ulgi.

   1. Witam,
    Czy ulga przysługuje dzieciom do 15 roku życia? Syn jest z lutego 2004. Ma skończone 15 lat.
    Z góry dziękuję za odp.

 9. Jade 17.06.2019 z żona na tydzien do pragi, z uwagi na to ze słabo znam języki obce chciałbym zakupić bilet na komunikację miejską na 4-dni on-line bo nie wiem czy dam rade przy biletomacie , prosze podeślijcie mi link gdzie kupię bilety on-line

 10. Witam. Czy istnieje ulga dla poruszających się na wózku (turystów z Polski)?
  Z góry dziękuję za odpowiedź 😉

  1. Dzień dobry.
   Czy kupując bilet 1 dniowy, to za każdym razem kasuje go w kasowniku
   przy zmianie środka transportu?

    1. Dziękuję za informację.
     Jako turysta głupio będę się czuł przechodząc przez bramkę lub wchodząc do tramwaju bez kasowania biletu. Ciekawy jestem ile razy będę miał z tego powodu kontrolę. Serdecznie pozdrawiam.

     1. W Pradze bilety kasują prawie wyłącznie turyści. Prażacy najczęściej kupują bilety roczne, które kosztują 3650 koron, czyli 10 koron za dzień. Bilety miesięczne też są bardzo tanie, bo kosztują 550, czyli równowartość 22 najtańszych biletów jednorazowych. Coraz więcej ludzi kupuje bilety przez aplikację oraz w automatach w tramwajach – biletów z tych automatów też się nie kasuje. Rewizorzy bardziej zwracają uwagę na podróżnych z bagażem, niż na tych, którzy nie skasowali biletu.

  2. Nie, taryfa PID nie przewiduje ulgowych biletów dla osób poruszających się na wózku. Ulgowe bilety przysługują jedyne osobom pobierającym świadczenia dla inwalidów, pod warunkiem, że mają trwały pobyt na terenie Republiki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *