Pamiątki z Pragi. Co warto kupić, a czego unikać?

Pamiątki z Pragi to temat rzeka. O nie czytelnicy bloga Pokochaj Czechy pytają równie często, jak o atrakcje Pragi. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zrobiłem rzetelny rekonesans, odwiedziłem kilkadziesiąt typowych sklepów z pamiątkami i niewiele mniej oczywistych miejsc, w których rzeczy idealne jak pamiątki można kupować. Mam nadzieję, że dzięki mojej pracy uda ci się kupić idealne pamiątki z Pragi. Zapraszam na zakupy!

Gdzie nie kupować pamiątek w Pradze?

W centrum Pragi znajdziesz setki sklepików sprzedających różne dziwne rzeczy, które w myśl sprzedawców są pamiątkami. Wybór jest przeogromny. Od pocztówek, magnesów, długopisów i zapaliczek z wizerunkami praskich zabytków, przez maskotki, figurki i naczynia, po tak kuriozalne rzeczy jak matrioszki i czapki uszanki z… czerwoną gwiazdą. Rozpiętość cen jest równie szeroka jak asortyment. W praskich sklepach z pamiątkami ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset koron za bardzo proste i mało oryginalne gadżety. Jest drogo i tandetnie jak diabli. Ceny pamiątek są tym wyższe, im bliżej jest do najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Okolice Mostu Karola to prawdziwe zagłębie horrendalnie drogiej tandety. Od strony Starego Miasta, w podcieniach kamienicy przy Smetanovo nábřeží 195/5 działa kilkanaście sklepików z „pamiątkami”. Takiego zatrzęsienia drogiej tandety nie znajdziesz w żadnym innym miejscu w Pradze. W dodatku większość z tych „pamiątek” nie ma z Pragą nic wspólnego, co wydaje się nie przeszkadzać turystom z innych kontynentów.

Smetanovo nábřeží 195/5 – pułapka na turystów. Począwszy od kantoru rąbiącego 20% prowizji, poprzez bankomaty Euronet naliczające obowiązkowy surcharge nawet przy transakcjach z DCC na licznych sklepach z tandetnymi pamiątkami kończąc.
Tylu matrioszek nie widziałem nawet w Moskwie. W środku mieli także czapki uszanki ze sztucznego futra, obowiązkowo z czerwoną gwiazdą.

Wcale nie lepiej jest po drugiej stronie Wełtawy, przy zejściu z Mostu Karola na Malą Stranę. Ulica Mostecká i jej okolice obfitują w nieco bardziej eleganckie sklepy z pamiątkami. Te, są nieco mniej tandetne jednak ich ceny nie mają nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem. Jeśli jesteś gotów zapłacić kilkaset koron za jakiś drobiazg, masz szansę stać się posiadaczem przedmiotu, który został zrobiony w Czechach, a nie w Chinach. Jednak w dalszym ciągu nie będzie to nic ekstra.

Te rzeczy wyglądają całkiem sympatycznie, póki nie popatrzy się na cenę. Blaszany dzbanek za 123 zł to gruba przesada.
Kubeczki po 42 zł, garnuszki po 85 zł. Podobno wyprodukowane w Czechach, choć to nie usprawiedliwia takich cen.

Znajdź fajny nocleg w Pradze 🙂

[booking_product_helper shortname="praga-mapa"]

Najdroższe pamiątki z Pragi

Krecik w samochodzie terenowym za 120 zł! W sportowym już tylko za 56 zł.
Saszetka za 42 zł; drewniana figurka wielkości 5 cm za 47 zł.
Nie rozumiem, czemu maskotka wielkości kciuka kosztuje 47 zł! Za te pieniądze można zjeść obiad w fajnej restauracji.

Najbardziej tandetne pamiątki z Pragi

Sklep z “pamiątkami” jakich dziesiątki w centrum Pragi. W środku niewyobrażalna tandeta. Większość z tych rzeczy nie ma nic wspólnego ani z Pragą, ani z Czechami.

Gdzie kupować pamiątki w Pradze? 

Wszelkiego rodzaju pocztówki czy magnesy najlepiej kupować w zwykłych księgarniach. Wybór jest asortyment jest równie szeroki, jak w sklepach z pamiątkami a ceny dużo niższe. Jeśli koniecznie chcesz kupić maskotkę Krecika, idź do sklepu z zabawkami. Wybór może nie będzie tak duży, jak na straganach w centrum Pragi, ale ceny mile cię zaskoczą. Wszelkiego rodzaju naczyń z wizerunkami Krecika i Pragi możesz też szukać w sklepach typu 1001 drobiazgów. Znajdziesz ja na obrzeżach centrum i w wielu mniej turystycznych częściach miasta. Za cenę jednego kubka sprzedawanego przy Moście Karola, w 1001 drobiazgów możesz mieć cały zestaw obiadowy dla jednej osoby.

Informacja turystyczna na Vyšehradzie – sporo taniej i nie tak jarmarcznie. Kubeczki od 17 do 32 zł.
Breloczki i magnesy po 5 do 7 zł. W okolicach Mostu Karola 2x tyle.

Jeśli chcesz kupić ręcznie malowane obrazki z Pragą, nie kupuj ich od ulicznych malarzy. To straszni zdziercy, zazwyczaj bez talentu. Z resztą większość tych dzieł sztuki powstaje tak, jak dziecinne obrazki w książeczce do kolorowania. Za czymś bardziej wartościowym rozejrzyj się po licznych w centrum Pragi galeriach sztuki. Ceny mile cię zaskoczą. Podobnie jak jakość.

Galeria sztuki w Pałacu Adria – bardzo przyjemne obrazki po 22 zł.
Komplet podkładek pod kufel z piwem za 24 zł.

Po szkło i biżuterię warto wstąpić do muzealnych sklepów z pamiątkami. Co prawda, rzeczy tam sprzedawane nie są tanie, ale masz 100% pewności, że są to wyroby czeskich rzemieślników i artystów. W muzealnych sklepach można też spotkać naprawdę ładne albumy ze zdjęciami Pragi. Zazwyczaj są to wydawnictwa drukowane w na tyle niewielkim nakładzie, że nie trafiają na półki księgarń.W sklepach papierniczych znajdziesz bardzo fajne przybory szkolne z wizerunkami postaci z czeskich kreskówek. Bez trudu skompletujesz całą szkolną wyprawkę z Krecikiem czy Rumcajsem od piórnika i zeszytów na plecaku kończąc. 

Zeszyty z Krecikiem od 1,6 – 3 zł
Blok rysunkowy za 10 zł
Kredki z Krecikiem od 5 do 12 zł.
Notesy, może nie Moleskine, ale za to z dziełami Alfonsa Muchy na okładce. Cena 25 zł.

Adresy dobrych sklepów z pamiątkami

Galanteria papiernicza:
KOOH-i-NOR, Vodičkova 710/31, Nové Město

Biżuteria, rękodzieło:
Uměleckoprůmyslové museum , 17. listopadu 2, Nové Město

Obrazki i obrazy:
Galerie Atelier B&B, Palác Adria, Národní 40, Nové Město

Magnesy, widokówki, gadżety:
Informační centrum ŠPIČKA, V Pevnosti 159/5b, Vyšehrad