Muzeum Kolejnictwa Lužná u Rakovníka

Muzeum Kolejnictwa w miejscowości Lužná u Rakovníka jest największym muzeum poświęconym kolei, z działających na terenie Republiki Czeskiej. Placówka zarządzana jest przez České dráhy, największego z czeskich przewoźników kolejowych. Na terenie lokomotywowni przyległej do stacji kolejowej Lužná u Rakovníka zgromadzono kilkadziesiąt pojazdów szynowych oraz pamiątki związane z kolejnictwem.

Ekspozycja

W zbiorach muzeum znajdują się parowozy, lokomotywy elektryczne i spalinowe, szynobusy i wagony. Jedynie najcenniejsze eksponaty stoją w budynku starej parowozowni. Całą resztę można podziwiać pod gołym niebem. Istnieje możliwość zwiedzania ekspozycji w towarzystwie czeskojęzycznego przewodnika. W ČD Muzeum organizowane są różne akcje tematyczne, na które można dojechać z pobliskiej Pragi nostalgicznymi pociągami złożonymi z zabytkowego taboru.

W muzeum znajduje się także tabor wąskotorowy. Są to głównie parowozy i lokomotywy spalinowe oraz wagony towarowe, które były używane na terenie zakładów metalurgicznych w Kladnie. Na terenie ČD Muzeum działa także krótka linia kolejki wąskotorowej. W weekendy i święta państwowe zwiedzający mogą wybrać się na przejażdżkę wąskotorówką wokół muzeum.

W budynkach na terenie muzeum zgromadzono liczne eksponaty związane z kolejnictwem. Od zdjęć, dokumentów i mundurów, poprzez modele pociągów na urządzeniach starowania ruchem kończąc. W jednym z pomieszczeń znajduje się spora makieta kolejowa.

Muzeum Kolejnictwa Lužná u Rakovníka Informacje praktyczne

Ceny biletów

Bilet normalny – 100 koron; bilet ulgowy – 60 koron; bilet rodzinny 2+2 – 270 koron.
Posiadaczom ważnego biletu kolejowego na przejazd do stacji Lužná u Rakovníka przysługuje zniżka w wysokości 10 koron.

Muzeum Kolejnictwa Lužná u Rakovníka