Weekend w Pradze informacje praktyczne

Tu znajdziesz informacje praktyczne, których z powodu dużej ilości materiału, nie udało mi się umieścić we wpisie Weekend w Pradzejeśli jeszcze nie czytałeś tego wpisu, przeczytaj go w pierwszej kolejności. Informacje o obiektach są przedstawione porządku chronologicznym, tak jak występują w tekście.

Dojazd do Pragi

Z oczywistych powodów wybrałem pociąg. Nie miałem ochoty stać w korkach na rozkopanej autostradzie D1. A i w Pradze auto nie było mi do niczego potrzebne. Hotel miał doskonałą lokalizację, do zabytków i knajp można dojechać świetną praską komunikacją miejską. Dużych zakupów też nie planowałem, więc… tylko pociąg.

Bilety kupowałem na tydzień przed wyjazdem. Spośród ofert ČD, RegioJet i Leo Express, wybrałem bilety na ten ostatni. Na przejazdy w interesującym mnie terminie Leo Express miał najniższą cenę na trasie Ostrava – Praga. Przejazd dwóch osób w obie strony kosztował w sumie 1240 koron. Bilety pozostałych przewoźników były od 8 do 15 % droższe. Poza tym Leo Express jako jedyny w cenie biletu gwarantował bezpłatne miejsce parkingowe na całe trzy dni na automatycznym strzeżonym parkingu KOMA. Gdybym nie wybrał Leo Express, musiałbym zapłacić dodatkowo po 180 koron za dobę parkowania (w sumie 540 koron). Owszem, są przy dworcu Ostrava-Svinov nieco tańsze parkingi (140 – 120 koron), ale nie wyobrażam sobie, bym zostawił tam auto pod gołym niebem i bez dozoru na całe trzy dni.

Przechowalnia bagażu na dworcu Praha hl.n.

Wybrałem przechowalnię automatyczną. Charakterystyczne żółte boksy stojące w holu dworca są proste w obsłudze i dość tanie. Jedyną ich wadą jest to, że może być brak wolnych schowków, bo usługa cieszy się dużym powodzeniem. Na dworcu działa także przechowalnia tradycyjna. Ceny są porównywalne z automatyczną, jednak trzeba odstać w kolejce nawet kilkanaście minut. Szkoda na to czasu.

Libeřskié Lahůdki

O tej sieci garmażerii pisałem tutaj. W pobliżu dworca Praha hl.n. znajdują się punkty pod adresami: Vodičkova 9 i Na Poříčí 1065/29. Polecam ten drugi.

Przejazdy po Pradze

Sprawę przejazdów po Pradze rozwiązały bilety trzydniowe na komunikację miejską za 330 koron. Wszystkie bilety PID kupowałem przez aplikację PID Lítačka. Co prawda w Pradze działa mnóstwo automatów biletowych, jednak dla mnie zakup przez aplikację Lítačka jest najwygodniejszy.

Dojazd do Karlštejnu

Ponieważ mieliśmy już wykupione bilety trzydniowe PID na strefy P,0,B, wystarczyło dokupić bilet PID na odcinek Praha Radotín – Kralštejn – Praha Radotín za 64 korony. 

Do Karlštejnu można dojechać z Pragi pociągiem linii S7. Podróż z dworca Praha hl.n. trwa 42 minuty. Linia S7 w ciągu dnia kursuje w interwałach od 15 do 30 minut. Rozkład jazdy pociągów linii S7 znajdziesz tutaj.

Zamek Karlštejn

Na zamku Karlštejn dostępne są trzy trasy zwiedzania. W zależności od wybranej trasy bilety kosztują od 170 do 500 koron. Przy czym trasa za 170 koron prowadzi jednie przez zbrojownię i wartownię na Wielką Wieżę. Jest to chyba najdroższy zamek w Czechach. Drobny pocieszeniem jest fakt, że zamek Karlštejn bierze udział w programie Klíč k Památkám. Za każdą trasę można otrzymać klucz, a na dwie najtańsze trasy można wykorzystać darmowy wstęp za nazbierane klucze. Więcej na temat zamku Karlštejn znajdziesz tutaj.

Hotel

Nie ukrywam, że tym razem w Pradze byłem gościem sieci Accor Hotels. Zaproszono mnie do skorzystania z usług hotelu ibis Praha Wenceslas Square, Kateřinská 1476/36 Nové Město, Praha. O moich wrażeniach na temat hotelu pisałem tutaj.

Vinohradsky Pivovar

Vinohradský pivovar mieści się pod adresem Korunní 2506/106. Najłatwiejszy dojazd: zieloną linią metra do stacji Náměstí Míru i stamtąd tramwajami linii 10 lub 16 do przystanku Orionka.

Vyšehrad

Najłatwiejszy dojazd: czerwoną linią metra do stacji Vyšehrad i stamtąd za brązowymi drogowskazami na Vyšehrad

Pankrác

Najłatwiejszy dojazd: czerwoną linią metra do stacji Pankrác 

Česká Národní Banka

Czeskie bank narodowy niełatwo jest poznać od środka. Dzień otwartych drzwi organizowany jest raz na trzy lata. Część pomieszczeń, w tym słynny skarbiec można zwiedzać także w Noc Muzeów.

Sklepy KOH-I-NOOR

Polecam ten, pod adresem Vodičkova 710/31. Największy wybór różnego rodzaju galanterii papierniczej i wszystkiego, co do rysownia i malowania potrzebne. Drugi sklep w sercu Pragi znajduje się pod adresem Na Příkopě 860/24, jednak jest sporo mniejszy i mocno zatłoczony.

Lahůdky Zlatý Kříž 

Recenzję tej garmażerii znajdziesz tutaj. Zdecydowanie najlepsze tradycyjne obložené chlebíčky w Pradze i całkiem dobre ciastka. Adres: Jungmannova 750/34, Nové Město, Praha. Najłatwiejszy dojazd: zieloną linią metra do stacji Můstek i stamtąd pieszo.

Zámek Troja

Zámek Troja mieści się pod adresem U trojského zámku 1/4. Najłatwiejszy dojazd: czerwoną linią metra do stacji Nádraží Holešovice i stamtąd autobusem linii 112 do przystanku Zoologická zahrada.

Restaurace Na Rozhraní

Restauracja Na Rozhraní mięści się pod adresem: Srbská 286/7,  Dejvice. Najłatwiejszy dojazd: zieloną linią metra do stacji Hradčanská i stamtąd pieszo.

Centrum handlowe Westfield Chodov

Najlepsze miejsce na zakupy w Pradze. Ceny niższe niż w Palladium, ciekawsze sklepy. Co prawda daleko od centrum miasta, ale jest doskonały dojazd metrem. Westfield Chodov mieści się pod adresem: Roztylská 2321/19, Chodov. Najłatwiejszy dojazd: czerwoną linią metra do stacji Chodov i stamtąd pieszo.

Rowery wodne

W Pradze działa kilka wypożyczalni rowerów wodnych i łódek. Ceny wszędzie się zbliżone i wynoszą około 200 koron za godzinę. Za namową portalu Kudy z nudy wybrałem Slovankę

Kavárna Adria

Kawiarnia Adria mieści się w Pałacu Adria pod adresem: Národní 36/40/36, 110 00 Nové Město. Najłatwiejszy dojazd: zieloną linią metra do stacji Můstek i stamtąd pieszo.

Restaurace U Veverky

Restauracja U Veverky mieści się pod adresem: Eliášova 324/14, Bubeneč. Najłatwiejszy dojazd: zieloną linią metra do stacji Hradčanská i stamtąd pieszo.

Manifesto Market Florenc

Manifesto Market mieści się przy ulicy Na Florenci. Najłatwiejszy dojazd: żółtą linią metra do stacji Náměstí Republiky i stamtąd pieszo.

Weekend w Pradze informacje praktyczne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *