Zamek Pernštejn na Morawach

Zamek Pernštejn wybudowano na malowniczym wzgórzu nieopodal miejscowości Nedvědice, położonej około 40 km na północ od Brna. Średniowieczna warownia wyróżnia się spośród innych morawskich zamków dość posępnym wyglądem. Surowa gotycka twierdza przyciąga nie tylko turystów. Na zamku nakręcono ponad 50 filmów i seriali, w tym horror Van Helsing z Hugh Jackmanem w roli głównej.

Historia zamku Pernštejn

Zamek Pernštejn wzniesiono w drugiej połowie XIII wieku. Przez trzysta lat był główną siedzibą rodziny Pernštejnów. Następnie przeszedł w ręce rodu Mitrovicóv, którzy władali zamkiem aż do końca II wojny światowej. Pierwsza przebudowa zamku miała miejsce w XIV wieku. To wtedy przekształcono go w budzącą respekt twierdzę. Położona na wysokiej skale, otoczona grubymi murami i głęboką fosą warownia była praktycznie nie do zdobycia. Druga i ostatnia przebudowa zamku Pernštejn miała miejsce w XVI wieku. Przebudowano i wzmocniono mury obronne. Wiek później, podczas wojny trzydziestoletniej zamek, choć ucierpiał od ostrzałów, skutecznie odparł wszystkie ataki szwedzkich wojsk. Przez stulecia twierdzę omijały poważne pożary i zniszczenia. Zamek w świetnym stanie przetrwał do czasów obecnych i jest uważany za najlepiej zachowaną średniowieczną twierdzę na terenie Morav.

Ciekawostki o zamku Pernštejn

Zamek Pernštejn jest nietypowy pod wieloma względami. Wykuszowe okna i galerie sprawiają, że górne piętra są większe niż dolne, co jest ewenementem. Najniższe poziomy zamku są wykute w skale na której stoi. A jako materiał budowalny wykorzystano biały marmur z pobliskiego kamieniołomu Nedvědice. O ile we wnętrzach można dostrzec wpływy renesansu i baroku, tak na zewnątrz budowla zachowała swój pierwotny średniowieczny charakter. Godnymi uwagi są także wnętrza zamku. Do dzisiejszych czasów zachowały się bogato zdobione sklepienia, malowidła ścienne. W salach znajdują się meble z epoki. Jest też doskonale urządzona oryginalna kuchnia. Z zamkowej wieży Barborka, która także jest udostępniona do zwiedzania roztacza się wspaniały widok na okolicę. Warto też zerknąć do zamkowej kaplicy

Zwiedzanie zamku Pernštejn

Wnętrza zamek Pernštejn można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Do wyboru są trzy trasy. Polecam trasę pierwszą „Od gotyku do XX wieku”, która obejmuje większość zamkowych pomieszczeń oraz wieżę.
Trasa czwarta obejmuje indywidualne zwiedzanie zewnętrznych dziedzińców i kaplicy oraz lochów.

Zwiedzanie zamku to wydatek od 50 do 180 koron, w zależności od wybranej trasy. Za trasę “Od gotyku do XX wieku” warto zapłacić 180 koron, bo do oglądania jest bardzo dużo. Zwłaszcza, że obiekt uczestniczy w programie Klíč k památkám, więc realna cena wstępu jest niższa.

Wnętrza zamku Pernštejn – galeria zdjęć

Zamek Pernštejn z zewnątrz – galeria zdjęć

Informacje praktyczne

Trasy zwiedzania

Od gotyku do XX wieku – Przekrój przez historię oraz rozwój budowlany zamku. Zwiedzanie z przewodnikiem wnętrz i wieży.

Z wieży do biblioteki – Zgodna z I trasą, okrojona do zwiedzania parteru i I piętra.

Zgubiła się Biała Dama – zwiedzanie dla dzieci w młodszym wieku.

Dziedzińce II – V – Indywidualne zwiedzanie zewnętrznych dziedzińców i dodatkowo niektórych wnętrz: kaplica, wystawa czasowa, lochy głodowe.

Ceny biletów

W zależności od wybranej trasy bilet normalny kosztuje od 50 do 180 koron. Za wstęp można płacić kartą.

Lokalizacja

Adres: Státní hrad Pernštejn, Nedvědice 592 62, Jihomoravský kraj
Współrzędne GPS: 49.4509142N, 16.3182508E
Internet: www.hrad-pernstejn.eu

Zobacz też inne zamki honorujące Klíč k památkám