Muzeum Techniki Tatra w Koprzywnicy

Muzeum Techniki Tatra mieści się w budynku miejskiego domu kultury niedaleko fabryki – z resztą Koprzywnica to małe miasto, i tak wszystko jest niedaleko siebie. Nie sposób go przeoczyć, bo przed budynkiem stoi słynna Slovenská strela – motorowy wóz kolejowy, produkowany przez Tatrę. W środku znajdziesz bogatą ekspozycję auto osobowych, ciężarówek, lekkich samolotów i innych rzeczy produkowanych w zakładach TATRA.

Muzeum Techniki Tatra – informacje ogólne

Choć marka TATRA w Polce kojarzona jest jedynie z ciężarówkami, zakłady w Koprzywnicy przez dziesięciolecia produkowały także samochody osobowe. Auta TATRA od strony technicznej były zdecydowanie bardziej zaawansowane niż Škody, wyróżniały się niebanalnym wyglądem oraz dość wysoką ceną, przez co TATRA nie stała się masowym narodowym autem Czechów. Samochody z końca produkcji, czyli z lat dziewięćdziesiątych miały wyposażenie godne marek klasy premium. Auto można było zamówić z takimi dodatki jak: automatyczna skrzynia biegów, klimatyzacja, podgrzewane fotele, elektryczne szyby czy lusterka, skórzana tapicerka, rolety… Do tego wielkie, ponad 3-litrowe silniki. Nie da się ukryć, że przy TATRACH wszystkie Škody Favorit, Polonezy i Łady Samary wypadały blado. Niestety ekonomia zrobiła swoje. Obywateli państwa postkomunistycznego nie było stać na takie luksusy, a w krajach zachodnich TATRA nie miała żadnych szans. Produkcji samochodów osobowych w Koprzywnicy zaprzestano, a osobowe TATRY na czeskich drogach należą do rzadkości i zawsze budzą ogromne zainteresowanie kierowców.

Ekspozycje w Muzeum Techniki Tatra

Samochody osobowe

Ciężarówki

Podwozia

W przestworzach

Muzeum Techniki Tatra – moja opinia

Muzeum TATRY jest mniej znane niż muzeum Škody, jednak uważam je za ciekawsze. Nie tylko ze względu na ilość eksponatów, ale też jakość ekspozycji. Po wizycie u Škody czułem lekkie rozczarowanie niedostępnością aut, u TATRY spędziłem kilka godzin i ani chwili się nie nudziłem. Auta były na wyciagnięcie ręki, a ilość dodatkowych informacji powalająca. Z resztą od czasu, gdy w Koprzywnicy pojawiło się konkurencyjne prywatne muzeum aut, muzeum TATRY bardziej otworzyło się na zwiedzających. Zrezygnowano z opłaty za fotografowanie – teraz wręcz zachęcają do robienia zdjęć; dodano multimedia dostępne dla smartfonów (na terenie muzeum działa sieć WiFi, a smartfon możny wypożyczyć w recepcji) – wystarczy przybliżyć telefon do tabliczek informacyjnych lub zeskanować kod; za bilet można (wreszcie!) zapłacić kartą.

Muzeum Techniki Tatra – informacje praktyczne

Godziny otwarcia Muzeum Techniki Tatra

Ile kosztuje wstęp do Muzeum Techniki Tatra

Jak dojechać do Muzeum Techniki Tatra w Koprzywnicy

Samochód

Pociąg

Ze stacji: Bohumín / Ostrava hl.n. / Ostrava-Svinov pociągiem do stacji Studénka, następnie przesiadka w pociąg do stacji Kopřivnice. Całkowity czas przejazdu ze stacji Bohumín do stacji Kopřivnice od 1:20 do 1:34 w zależności od wybranego połączenia. Orientacyjny koszt biletu normalnego: 80 Kč.

Ze stacji: Český Těšín pociągiem do stacji Frýdek-Místek, następnie przesiadka w pociąg do stacji Veřovice, a następnie przesiadka do stacji Kopřivnice. Całkowity czas przejazdu ze stacji Český Těšín do stacji Kopřivnice około 2 h. Orientacyjny koszt biletu normalnego: 110 Kč.

Ze stacji: Český Těšín pociągiem do stacji Ostrava-Svinov, następnie przesiadka w pociąg do stacji Studénka, a następnie przesiadka do stacji Kopřivnice. Całkowity czas przejazdu ze stacji Český Těšín do stacji Kopřivnice około 2:05. Orientacyjny koszt biletu normalnego: 124 Kč.

Kopřivnické dny techniky

Gdybym zapytał z czym kojarzy ci się czeska motoryzacja, bez zastanowienia powiedziałbyś „Škoda“. A czy pamiętasz, głównie z czasów PRL-u, takie masywne ciężarówki z logo TATRA? No właśnie! Obok Starów i Kamazów stanowiły kiedyś podstawę transportu samochodowego w Polsce. Choć dziś na naszych drogach wyraźnie ich ubyło, zakłady TATRA, w odległych o 130 km od Katowic, czeskich Koprzywnicach wciąż działają, a produkcja idzie pełną parą. Możesz się o tym przekonać na własne oczy, bo co roku, w pierwszy weekend czerwca na terenie zakładów organizowane są Koprzywnickie Dni Techniki – prawdziwa gratka dla dużych i małych fanów motoryzacji.

Continue reading “Kopřivnické dny techniky”

Aplikacja Můj vlak ČD

O tym, że koleje w Czechach działają o niebo lepiej niż nasze, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Tabor lepszy, ceny niższe, obsługa bardziej przyjazna… jednak na tym nie koniec. České Drahy mają dla podróżnych dodatkowe udogodnienie w postaci aplikacji na smartfony. Aplikacji, o jakiej w Polsce możemy jedynie pomarzyć*.

Continue reading “Aplikacja Můj vlak ČD”

Noc Muzeów w Brnie 2017

Kolejne kulturalne wydarzenie sezonu już za nami. Można powiedzieć, że był nawet mały jubileusz, bo w Nocy Muzeów w Brnie wziąłem udział już piąty raz. W związku z tym, nie było już takiego parcia, by zaliczyć jak największą ilość atrakcji. Wystarczyło mi kilka, ale zupełnie na spokojnie. Wybierać było z czego, bo nocne eventy zorganizowano w blisko pięćdziesięciu miejscach. Continue reading “Noc Muzeów w Brnie 2017”

Kostnica w Sedlcu u Kutné Hory

Zaczniemy nietypowo, pytaniem. Czy zastanawiałeś się kiedyś czytelniku, gdzie przebiega granica dobrego smaku podczas robienia selfie? I wcale nie chodzi mi o te wszystkie dziubki nad owsianką, kuszące pozy z brudnymi gaciami w tle, czy też w objęciach płaskiego telewizora. To jestem w stanie poniekąd zrozumieć, choć nie popieram. A co powiesz na selfie z ludzkimi szczątkami w tle? Hot or not?

Continue reading “Kostnica w Sedlcu u Kutné Hory”

Czeskie pociągi – wagon motorowy serii 810

Opisywanie taboru kolejowego jeżdżącego po czeskich torach planowałem zacząć od pociągów klasy Super City, czyli Pendolino. Jednak nim się do tego zabrałem, dotarło do mnie, że kwintesencją podróżowania koleją po Republice Czeskiej jest zupełnie inny typ pociągu – motoráky. Ten typ pociągu jest tak charakterystyczny dla Czech, że jeśli nigdy nie jechałeś motorakiem, to znaczy, że tak naprawdę nie byłeś w Czechach. Pogódź się z tym i podczas następnej wizyty u naszych południowych sąsiadów wybierz się na przejażdżkę jedną z wielu lokalnych linii kolejowych, obsługiwanych przez wagony motorowe.

Continue reading “Czeskie pociągi – wagon motorowy serii 810”

Tanie bilety na pociąg do Czech – jak kupić? Poradnik

Choć internet już dawno trafił pod strzechy i coraz więcej spraw załatwiamy online, wciąż pokutuje, zupełnie niesłuszne przekonanie, że najlepsze deale można uzyskać wyłącznie podczas osobistej rozmowy z pracownikiem jakiejś firmy. Bo przecież kasjerka, agent czy konsultant znają się na swojej robocie i specjalnie dla ciebie wyszukają najlepsze oferty. No cóż… Wcale nie! Te czasy minęły bezpowrotnie. Pogódź się z tym. Internet jest najtańszym kanałem sprzedaży i każda firma dąży do tego, żeby klienci kupowali produkty czy załatwiali sprawy w sieci. Aby ich do tego zachęcić, oferują dodatkowe, nierzadko bardzo atrakcyjne bonusy.

Continue reading “Tanie bilety na pociąg do Czech – jak kupić? Poradnik”